اسپانیا و فرانسه به بالاترین نرخ تورم در چهار دهه گذشته رسیدند

شاید نرخ تورم در ایالات متحده کاهش یافته باشد، اما در دیگر نقاط جهان، داستان کمی متفاوت است. برای مثال، اخیراً نرخ تورم در فرانسه و اسپانیا به سطحی رسیده است که تقریباً طی چهار دهه گذشته بی سابقه بوده است. ارقام رسمی اعلام شده، نگران کننده هستند.

پذیرش ارزهای رمزنگاری شده در هر دو کشور رو به افزایش بوده است. اما آیا فشارهای مالی آتی، می تواند پیامدهای منفی بر صنعت کریپتو داشته باشد؟

بنابر تازه ترین گزارش های منتشر شده، نرخ تورم سالانه اسپانیا در ماه جولای (تیر و مرداد) به 10.8 درصد رسیده است که کمی بالاتر از انتظار 10.6 درصدی تحلیلگران در بازار است. داده های رسمی نشان می دهد که این بالاترین رقم ثبت شده از سال 1984 تاکنون است. بانک مرکزی اسپانیا، در گزارش اخیر خود، تورم را یکی از بزرگترین مشکلاتی خوانده است که این کشور را درگیر خود می کند. به همین سبب، نمی توان موج بی ثباتی نهادی که پس از این به راه می افتد را نادیده گرفت.

هرچند، افزایش تورم به طور بالقوه می‌تواند باعث گسترش پذیرش کریپتو در این کشور شود ولی در حال حاضر، اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نرخ پذیرش کمتری را شاهد است.

همانطور که قبلاً گزارش شد، طبق برآورد کمیسیون ملی بازار اوراق بهادار (CNMV)، تقریباً 7٪ از بزرگسالان اسپانیا روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند. این نهاد تنظیمی با نظرسنجی از 1500 فرد بزرگسال در این کشور اعلام کرد جوانان تحصیل کرده و دارای درآمد خوب، بیش از سایرین به این طبقه دارایی گرایش دارند و این روند رو به صعود است. تحلیلگران این روند صعودی را تاحدودی به انعطاف و وضوح چارچوب های نظارتی در این کشور نسبت می دهند. مقامات اسپانیایی دارایی های دیجیتال را یک شکل قانونی از سرمایه گذاری تلقی می کنند. از طرفی، عایدی حاصل از فروش این توکن ها در محدوده 19 تا 23 درصد مشمول مالیات می شود.

در همین حال، داستان مشابهی نیز از فرانسه به گوش می رسد. این کشور نیز نرخ تورم در ماه جولای (تیر و مرداد) را حدود 6.1 درصد گزارش کرده است. آخرین باری که این ارقام در این سطوح مشاهده شد، سال 1985 بود.

بحران اروپا و بیت کوین

درمورد اینکه بیت‌کوین و کریپتو بتوانند به واقع مانند یک محافظ موثر در برابر افزایش قیمت‌ها عمل کنند، عدم اطمینان فزاینده‌ای وجود دارد. با این حال، در بحبوحه نوسانات شدید طی دو ماه گذشته، تضعیف یورو و تقویت دلار این پتانسیل را دارد که مشکلات زیادی برای کشورهای اروپایی ایجاد کند.

در همین حال، بیت کوین و کریپتو می توانند راهی برای خروج از معضل کمبود گاز، قیمت بالای انرژی و رکود قریب الوقوع باشند که همگی دستاوردها سیستم مالی فعلی هستند. اگر روسیه از ارسال گاز به این منطقه خودداری کند، می‌تواند برخی از کشورهای وابسته به انرژی روسیه در منطقه را وارد بحران‌های عمیق اقتصادی نموده و وخامت اوضاع را تشدید کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *