اجرای آزمایشی «رمز ریال»

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از برنا؛ مهران محرمیان معاون فناوری نوین بانک مرکزی، در حاشیه مراسم هفتمین همایش مالی اسلامی گفت: «رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال به صورت آزمایشی به‌زودی اجرا می‌شود.»

وی افزود: «موضوع رمزارز در کشور ذی‌نفعان و متولیان متعددی دارد هم اکنون این موضوع به معاونت اقتصادی رئیس جمهوری سپرده شده و جلسات متعددی در این خصوص برگزار  و پیشرفت خوبی هم داشته است و امیدوارم در هفته‌های آینده خبرهای خوبی را بشنویم.»

معاون فناوری بانک مرکزی گفت: «فتوای رهبر معظم انقلاب در خصوص رمز ارز راهگشا و دقیق بود و موضوع را به مباحث قانونی واگذار کردند. مواد قانونی نیز در حال پیشرفت است و همگرایی خوبی بین قوای مختلف انجام می‌شود.»

«در مسائل شرعی با توجه به اعتماد خوب رهبری به متخصصان به زودی راهگشاهایی خواهیم داشت. اگرچه علما نظرات متعدد و متفاوتی دارند، اما مبنا بر اساس نظر رهبری راهگشاتر است.»

«راهکار بانک مرکزی برای حل تناقض بین تمرکززدایی که در ذات رمزارزها است. از سوی دیگر موضوع حاکمیت پول کشورها وجود دارد بحث رمز پول ملی کشورها مطرح شده  است.»

محرمیان ادامه داد: بسیاری از بانک‌های مرکزی کشورها در این خصوص فعالیت می‌کنند. در بانک مرکزی کشور ما نیز از چند سال گذشته این موضوع مطرح و اقدامات فنی انجام و مقررات آن در شورای پول و اعتبار تصویب شد.

محرمیان در ادامه اعلام کرد که به زودی فاز آزمایشی رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال اجرا می‌شود و استفاده عمومی دارد. اما در فضای دیجیتال منتشر و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی درباره استفاده از رمزارز در تجارت گفت: «مصوبه مرداد ماه هیات وزیران بود که در واردات از رمزارز استفاده کنیم که آیین‌نامه‌های اجرایی آن در حال تدوین است و به زودی اجرا و جزییات این موضوع اعلام می‌شود. هدف این است که افرادی که می‌خواهند در واردات از رمزارز استفاده کنند مشکلی نداشته باشند.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *