یک مدیر اجرایی Fidelity بیت کوین را با اپل مقایسه می کند

جورین تیمر(Jurrien Timmer)، مدیر اقتصاد کلان جهانی فیدلیتی، در رشته توییت اخیر خود، می‌گوید که با وجود کاهش قیمت، تعداد آدرس‌های فعال بیت‌کوین به طور پیوسته به رشد خود ادامه می‌دهد و بزرگترین ارز دیجیتال را با غول فناوری اپل مقایسه می‌کند.

تیمر از رشد عظیم اپل در سه دهه گذشته به عنوان نمونه دیگری از منحنی S نام می برد.

منحنی S یک مدل ریاضی است که برای نشان دادن رشد در زمینه های مختلف استفاده می شود. این الگو به شرح عرضه و پذیرش فناوری‌های خاصی مانند تلفن همراه و اینترنت کمک می‌کند.

مدیر اجرایی تخمین زده است که شبکه اپل از سال ۱۹۹۶ رشدی ۵۳ برابری را تجربه کرده است در حالی که ارزش بازار این شرکت ۱۶۹۹ برابر شده است.

تایمر به این واقعیت اشاره می کند که قیمت اپل همزمان با رشد فروش و رشد ارزش افزایش یافته است:

قیمت اپل از سال ۱۹۹۶ تاکنون ۱۴۵۷ برابر رشد کرده است، در حالی که نسبت قیمت به فروش آن ۳۰ برابر شده است. (به زیر مراجعه کنید.) اگر رشد ارزش گذاری توانی از رشد فروش باشد (طبق قانون متکالف)، آنگاه قیمت باید به عنوان توانی از هر دو معیار افزایش یابد. برای اپل، این اتفاق صادق است.

او سپس ارزش بیت کوین را در حین اعمال قانون متکالف محاسبه می کند، که می گوید ارزش یک شبکه خاص با مجذور تعداد کاربران متناسب است:

ارزش بیت کوین از سال ۲۰۱۱  ۸۶۷ برابر افزایش یافته است، در حالی که قیمت آن ۶۴۰۶۳۳ برابر شده است. اگر قانون متکالف را اعمال کنیم و مجذور ۸۶۷ را محاسبه کنیم، ۷۵۱۱۱۱ به دست می آید. این تقریباً مطابق با افزایش قیمت ۶۴۰۶۳۳ برابری است.

تیمر نتیجه می گیرد که بیت کوین و اپل با وجود این واقعیت ، مسیر رشد مشابهی را دنبال می کنند.

۱۰۰۰۰۰ دلار هنوز بسیار محتمل است

در مصاحبه ای در اکتبر با CNBC، مدیر اجرایی Fidelity پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید.

او بیت کوین را «نسخه محدب» طلا می‌بیند که به عنوان یک دارایی امن سنتی در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، علیرغم صعودی بودن بیت کوین، تیمر متقاعد شده است که بیت کوین پذیرش این ارز دیجیتال را تهدید نمی کند، و پیش بینی می کند که بزرگترین ارز دیجیتال در واقع به دلار کمک می کند تا سلطه خود را حفظ کند.

مطلب کامل  نسیم طالب بیت کوین توموری است که به اقتصاد آسیب می‌رساند
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *