پیشبینی عجیب شرکت VanEch بیت کوین می تواند به ۴.۸ میلیون دلار برسد

شرکت سرمایه‌ گذاری آمریکایی VanEck با تاکید بر اینکه بیت کوین در مدت زمان فعالیت خود دو برابر طلا صعود کرده است، اعلام کرده که اگر بتواند به دارایی ذخیره جهانی تبدیل شود، قیمت هر واحد از آن می‌تواند به ۴٫۸ میلیون دلار برسد. البته این نظریه یک «اگر» بزرگ دارد و VanEck معتقد است که یوان چین یکی از بزرگترین رقبای بیت کوین برای این موضوع است.

پیشبینی عجیب شرکت VanEch
این پیشبینی بحث ‌برانگیز برای قیمت بیت کوین در روز ۳۰ مارس و در مقاله ای توسط رئیس بخش اعتبارات این شرکت، اریک فاین (Eric Fine) و اقتصاددان ارشد این شرکت، ناتالیا گوروشینا (Natalia Gurushina) منتشر شده است. این دو آینده قیمتی طلا و بیت کوین را در صورت تبدیل شدن آن ها به پشتیبان جهانی ارزها مقایسه کرده اند.

تحلیل شرکت VanEck اعلام کرده است که قیمت احتمالی برای BTC در صورت چنین اتفاقی بین ۱٫۳ تا ۴٫۸ میلیون دلار خواهد بود. کف این پیشبینی در واقع برای تبدیل شدن بیت کوین به عنوان پایه پولی (M0) است. وبسایت پایگاه داده سرمایه گذاری Investopedia اعلام کرده است که این شامل همه موجودی در گردش یک ارز و سپرده های بانکی می‌شود؛ ولی بررسی آن در بین اقتصاددان‌ ها چندان رایج نیست.

سطح بالایی این بازه قیمتی هم به خاطر ارزیابی M2 ایجاد شده است. وبسایت Investopedia آن را به عنوان موجودی یک ارز در همه سپرده ‌های بانکی و قابلیت تبدیل شدن آن به پول نقد توصیف می‌ کند.

در ارزیابی این دو تحلیلگر قیمت هر اونس طلا هم پیشبینی شده است. فاین و گوروشینا بیشتر روی پیشبینی قیمت بر اساس M0 تأکید می‌کنند که در حوالی ۳۱,۰۰۰ دلار است، زیرا «تعداد زیادی از بانک‌های مرکزی در جهان ذخایر طلا ندارند یا مقدار آن‌ها بسیار کم است.» کمبود میزان سپرده در بانک‌های مرکزی باعث شده است که قیمت هر اونس طلای پیشبینی شده بر اساس M2 بسیار بالاتر و در حوالی ۱۰۵,۰۰۰ دلار باشد.

تنش‌های نظامی و سیاسی اخیر در اروپا باعث شده است که روسیه به دنبال ارزهای دیگری مثل بیت کوین باشد تا در تجارت‌های خود با کشورهای دوستی مثل چین و ترکیه از آن استفاده کند.

«احتمال دارد که بانک های مرکزی ترکیب ذخایر خود را به ضرر دلار (یورو یا ین) تغییر دهند و به سمت چیز دیگری متمایل شوند… در نتیجه، برخی از بانک های مرکزی – و شرکت های خصوصی – در حال تنوع بخشی به ذخایر خو هستند.»

مطلب کامل  ربات ردیابی رمزارزی سه تراکنش ریپل را شناسایی کرده است که در مجموع ۵۱۲/۱ میلیون ریپل را حمل می کند

در آخر این تحلیلگران خاطر نشان کردند که پیشبینی ‌های اعلام شده در واقع فقط نقاط شروعی برای سرمایه گذاران است تا چارچوبی برای ارزیابی بیت کوین و طلا در بالاترین حد خود و تبدیل شدن آن‌ها به ارز جهانی داشته باشند. این دو متذکر شده اند که جایگزین ‌های دیگری مثل املاک محدود، سهام نامحدود و حتی ارزهای نوظهور دیگری که بتوانند بهتر از بیت کوین و طلا عمل کنند هم وجود دارد.

در آخر لازم به ذکر است که VanEck یک صندوق در صنعت کریپتو دارد که Bitcoin Strategy ETF (XBTF) نام دارد و در واقع صندوق قابل معامله آتی بیت کوین بوده و دارایی خالص آن حوالی ۳۰٫۱ میلیون دلار است. این شرکت همچنین چندی پیش درخواست خود برای عرضه یک صندوق ETF نقدی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تقدیم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *