رئیس بانک مرکزی پروژه ارز دیجیتال ملی ایران شهریور اجرایی می‌شود

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، در همایش سیاست‌های پولی و ارزی، از اجرایی شدن رمزریال از شهریور ماه امسال خبر داده است.

اصلاح قانون بانک مرکزی

با توجه به وظایف قانونی جدید، کمیته‌هایی در بانک مرکزی تشکیل شده است که امواتی همچون: حوزه های پولی، تورم و نقدینگی رسیدگی می کنند. همچنین این کمیته ها اصلاح رابطه دولت و بانک‌ها با بانک مرکزی و اصلاح رابطه بانک‌ها با مشتریان را در دستور کار خود دارند.

وظایف جدید بانک مرکزی به این شرح می باشد که، نباید موجب ایجاد بابرابری در سیستم بانکی شود. بانک مرکزی به عنوان بانکدار دولت، ارز‌های حاصل از نفت را از دولت خریداری کرده و به صورت ریال عرضه می‌کند، اما از امسال، سعی شده سایر بانک‌های دولتی نیز عرضه کننده این ارز‌ها به صورت ریال در بازار باشند و خودشان خریدار نباشند. اگر حکمرانی ریال اجرا شود، فرار مالیاتی، قاچاق، پولشویی و سوداگری کاهش قابل توجهی خواهد یافت.

افزایش اقتدار بانک مرکزی

سال گذشته حجم اوراق منتشر شده از سوی دولت، ۹۵ هزار میلیارد تومان بوده، اما اکنون به ۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که می‌تواند رابطه نادرست بانک‌ها با این اوراق را پایان دهد. همچنین اصلاح قانون بانک مرکزی در مجلس نیز دنبال می‌شود؛ به صورتی که اقتدار ساختار‌های حکمرانی آن افزایش پیدا کند.

مطالبات بانک‌های دولتی از دولت طبق دستور رئیس جمهور باید پرداخت شوند تا دارایی‌های بانک‌ها اصلاح شود. امکان انتشار اوراق گواهی سپرده نیز فراهم شده است و بانک‌ها به جای اضافه برداشت از بانک مرکزی، می‌توانند از ابزار‌های مالی در بازار استفاده کنند. البته قابل ذکر می باشد که اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نسبت به سال گذشته نصف شده است.

مطلب کامل  رئیس سابق فدرال رزرو آمریکا: بیت کوین نمی‌تواند جایگزین ارزهای فیات شود
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *