افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو

فدرال رزرو در روز چهارشنبه اعلام کرد که نرخ بهره خود را از حوالی ۰ درصد کنونی به میزان یک چهارم درصد افزایش خواهد داد و آن را به ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ درصد خواهد رساند. از دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون، این اولین باری است که این بانک مرکزی نرخ بهره خود را افزایش می دهد. فدرال رزرو در بیانیه خود اظهار داشت:

«تورم در سطح بالایی قرار گرفته و این نشان دهنده عدم تعادل عرضه و تقاضا ناشی از همه گیری ویروس کرونا، افزایش قیمت انرژی و فشار گسترده قیمت ها روی مردم است. پیامدهای این تورم بر اقتصاد آمریکا به شدت نامشخص است ولی در کوتاه مدت، حمله روسیه به اروپا و رویدادهای اینچنین می تواند باعث افزایش تورم و فشار روی فعالیت اقتصادی کشور شود.»

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو

افزایش نرخ بهره که توسط کمیته بازار آزاد فدرال تایید شده، در حالی اجرایی شده که شاخص قدرت مصرف کننده (CPI) با رسیدن به قله ۴۰ ساله خود به سطح ۷٫۹ درصد رسیده است. این در حالی است که بسیاری از اقتصاددان های معتقدند که تورم هنوز به قله خود نرسیده است. اداره کار آمریکا در روز سه شنبه گزارش کرد که شاخص قدرت تولید کننده (PPI) در فوریه به ۱۰ درصد رسید و قله تاریخی جدیدی را ثبت کرد.

معامله گران ارز دیجیتال توجه ویژه ای به اقدامات فدرال رزرو در رابطه با نرخ بهره دارند. پیشبینی این که افزایش پیش سر هم نرخ بهره یا کاهش ترازنامه دولت یا هر دو می تواند چه تاثیرات مخربی روی قیمت دارایی های دیجیتال و مخصوصا قیمت بیت کوین بگذارد، بحث داغ محافل کریپتویی بوده است.

باب لاچینو (Bob Laccino) استراتژیست ارشد Path Trading Partners و مدیر سبد دارایی Stock Think Tank قبل از اعلام بیانیه فدرال رزرو اعلام کرد: «به نظر من بازار به افزایش نرخ بهره واکنش نشان نخواهد داد ولی نسبت به حرف هایی که در این بیانیه زده خواهد شد، واکنش بسیار شدیدی نشان خواهد داد. این بیانیه یا کنفرانس خبری می تواند تغییر در زمانبندی خروج از سیاست باز یا شروع سیاست انقباضی باشد.»

بعد از انتشار بیانیه فدرال رزرو، بیت کوین در زیر سطح ۴۰,۰۰۰ دلار معامله میشد و نوساناتی کوچک و بدون روند را در ساعات معاملاتی آسیا ثبت کرده بود.

معامله گران احتمالا منتظر این بودند که نظرات فدرال رزرو داویش (Dovish) است یا هاوکیش (Hawkish). این دو عبارت برای توصیف رویکردی محتاطانه یا شدید فدرال رزرو استفاده می شود. در کنار بیانیه روز چهارشنبه، فدرال رزرو پیشبینی اقتصادی ۳ ماهه خود را هم منتشر کرد که انتظارات این بانک مرکزی برای نرخ صندوق فدرال (Fed-fund) که نرخ وام دهی بین بانکی است را نشان می دهد.

پیشبینی فدرال رزرو ۷ مرتبه افزایش ۲۵ واحدی برای سال ۲۰۲۲ است که می تواند نرخ صندوق را به ۲٫۸ درصد برساند. این حدودا ۱۰۰ واحد بالاتر از سطحی بود که سه ماه پیش پیشبینی شده بود. اعضای کمیته همچنین رشد اقتصادی کشور در سال ۲۰۲۲ را بسیار کمتر از سطح قبلی پیشبینی می کنند. این کمیته رشد اقتصادی احتمالی در سال ۲۰۲۲ را ۲٫۸ درصد پیشبینی می کند که بسیار کمتر از ۴ درصد پیشبینی شده در دسامبر سال ۲۰۲۱ است.

مطلب کامل  درخواست ابطال گذرنامه‌های دو کوان و دیگر کارکنان ترا از طرف دادستان‌های کره جنوبی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *