استخراج بسیار زیاد بیت کوین در جمهوری گرجستان

به گزارش آکادمی حسناوی،به نقل از کوین تلگراف،

در نگاه اول، جمهوری گرجستان مشغول به فعالیت در حوزۀ  استخراج بیت کوین (BTC) است. اگرچه این کشور که در زمینه استخراج بسیار ضعیف است، اما از انرژی آبی فراوان برخوردار است در حالی که از نظر شاخص سهولت تجارت بانک جهانی در رتبه هفتم جهان قرار دارد یعنی در رده‌ای بالاتر از بریتانیا و آلمان قرار دارد.

گرجستان که در دریای سیاه و در تقاطع اروپا و آسیا واقع شده است، میزبان عملیات ماینینگ صنعتی Bitfury و همچنین ماینرهای کوچکتر و انفرادی است که از مقادیر عظیمی از انرژی هیدروالکتریک  بهره می برند.

این کشور برای استخراج بیت کوین تلاش می کند. در حالی که شاخص مصرف برق بیت‌کوین کمبریج، نرخ هش استخراج گرجستان را ۰٫۱۸ درصد می‌داند، گزارش Arcane Research حاکی از آن است که این عدد به ۰٫۷۱ درصد نزدیک‌تر است.

Jaran Mellerud، تحلیلگر Arcane Research و نویسنده این گزارش، به کوین تلگراف گفت:

استخراج خانگی در گرجستان زیاد است، به ویژه در مناطقی که برق یارانه ای دارند. تا زمانی که یارانه برق در مناطق خاصی از کشور وجود دارد، مردم به راه‌اندازی عملیات استخراج خانه‌های کوچک ادامه خواهند داد.»

این گزارش حداقل ۱۲۵ مگاوات ظرفیت استخراج کریپتو را شناسایی می کند که ۶۲ مگاوات آن از مراکز داده در مقیاس صنعتی به دست می آید. ۶۳ مگاوات باقیماندۀ آن  باید از تعداد زیادی تاسیسات آماتور کوچک باشد که در سراسر کشور در خانه‌ها، گاراژها، انبارهای متروکه و کارخانه‌ها پراکنده اند.

Mellerud نتیجه می گیرد که عدد واقعی نرخ هش کل کشور گرجستان حدودا ۰٫۷۱ درصد است زیرا «۱۰۰ مگاوات از مجموع ۱۲۵ مگاوات ظرفیت استخراج کریپتو گرجستان به بیت کوین اختصاص دارد و سخت افزار گرجستان به اندازه میانگین شبکه کارآمد است». او افزود که این رقم چند برابر بیشتر از تخمین ۰٫۱۸ درصدی CBECI است. با این حال، گرچه گرایش ماینرهای بیت کوین به سمت منابع انرژی استفاده نشده، انرژی ارزان، یا مکان‌های صرفاً مقرون‌به‌صرفه برای انجام تجارت جدید نیست، اما یک شمشیر دولبه است.

در نزدیکی کشور قزاقستان، که اخیراً به دلیل برق ارزان و قوانین سست میزبان ۱۸ درصد هش‌ریت جهانی بود، رگولاتور پیش از این در نظر داشتند که وارد عمل شوند و افزایش قیمت برق و مالیات را پیشنهاد کنند. Mellerud می‌داند که علی‌رغم « رابطۀ دوستانه تجاری» گرجستان، «افزایش قیمت برق» می‌تواند ماینرها را از راه‌اندازی عملیات بازدارد. او به کوین تلگراف گفت:

من فکر نمی‌کنم که دولت گرجستان بخواهد عملیات ماینینگ بیشتری در این کشور انجام دهد، زیرا ماینرها در حال حاضر تقریباً ۱۰ درصد از برق کشور را مصرف می‌کنند و به کسری فزاینده برق کشور کمک می‌کنند.»

با این حال ، قانون‌گذاران احتمالا تحت عنوان لایحه‌ای جدید به ماینرهای بیت‌کوین در گرجستان، معافیت‌های مالیاتی به ماینرهای کریپتو بدهند، در حالی که Mellerud  اطمینان می‌دهد که «معتقد است برای استخراج در مقیاس صنعتی، جایی برای ظرفیت بیشتر وجود ندارد».

در عوض، ماینینگ خانگی، یعنی ماینرها با واحدهای کمتر از ۱ مگاوات، احتمالا به رشد خود ادامه دهند. علیرغم درخواست‌ها مبنی بر اینکه ساکنان سوانتی در گرجستان باید به سنت جورج سوگند مقدس برای توقف استخراج کریپتو سوگند یاد کنند، این کشور به طور کلی «نگرش مثبتی نسبت به طبقه دارایی در حال ظهور» دارد. علاقه مندان به کریپتوهای کوتاه-مدت می توانند به استفاده از گرمای اتلاف شده توسط استخراج بیت کوین برای گرم کردن خانه های خود در کوهستان، با استفاده از فراوانی «نیروی برق آبی ارزان و پاک» در گرجستان بهره برند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *